Quantcast
Channel: Jela od mesa – like chocolate
Viewing all 54 articles
Browse latest View live

Moj stoti post: Teletina u umaku od rajčice s maslinama

$
0
0

 Eh da, došli smo i do toga – moj stoti post! Prošlo je točno 10 mjeseci od prvoga – i stvarno imam osjećaj da mi je ovaj blog promijenio život na bolje na bezbroj načina.

Uživam u ovome što radim, u novim znanjima i interesima koje imam, u ljudima koje sam upoznala i još upoznajem kroz ovaj blog. Prekrasno mi je to što među kolegama blogerima nema konkurencije, natjecanja, već samo međusobna podrška i priznavanje. Prekrasno mi je I to što ste me svi mi prihvatili, od samoga početka, što pratite moje postove i isprobavate recepte, ostavljate komentare i dijelite s drugima ono što radim. Hvala vam svima na tome, od srca!

A sada receptić – mislim da je moj 100-ti post i prvi mesni koji nije od ‘avijacije’. Shvatila sam da se cimer već lagano boji da mi mu mogla narasti krilca pa sam spremila teletinu u malo drugačijem maku – s vinom i maslinama. Kombinacija je odlična! Grillana palenta se odlično uklopila, iako ovo jelo možete jesti i s pire krumpirom, rižom, tjesteninom, njokima… Nadam se da će vam se svidjeti ;)

Teletina u umaku od rajčice i maslina
Fini, mediteranski okusi... Količina je dovoljna za dvije osobe
Print
Sastojci
  1. 300 g teletine od buta
  2. 2 žlice maslinovog ulja
  3. 1 manji luk
  4. 2 češnja češnjaka
  5. 200 ml pirea od rajčice
  6. 100 ml bijelog vina
  7. 100 ml vode
  8. 1 žlica brašna
  9. 5 maslina
  10. šaka svježeg bosiljka i peršina ili po žlica sušenih
  11. sol i papar
  12. instant palenta, riža ili tjestenina za prilog
Upute
  1. Teletinu narežite na male kocke, posolite i popaprite. Prepecite je kratko na maslinovom ulju, zatim dodajte sjeckani luk i dinstajte oko 5 minuta. Dodajte listiće češnjaka i promiješajte.
  2. Vino, vodu i pire rajčice pomiješajte sa žlicom brašna pa ulijte u teletinu.
  3. Masline narežite i umiješajte. Dodajte soli i papra po želji pa kuhajte 20-tak minuta.
  4. Na kraju umiješajte sjeckani bosiljak i peršin.
  5. Poslužite uz grillanu palentu, rižu ili tjesteninu. Dobar tek!
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Moj stoti post: Teletina u umaku od rajčice s maslinama

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.


Gulaš od gljiva i piletine s tjesteninom

$
0
0

Gulaš od gljiva i piletine

Znam da malo kasnim s gljivama, kasnim i s objavom ovog recepta – no srećom, uvijek ima za kupiti šampinjona ako ništa drugo. Iskreno, nisam baš od hodanja šumom i skupljanja gljiva – no srećom, imam mamu i brata koji jesu. Mama mi je proslijedila vrećicu zamrznutih narezanih vrganja koji nisu baš dugo stajali u mom zamrzivaču – prvom prilikom sam ih ubacila u fini, gusti i aromatični gulaš :)

Inspiraciju za ovo jelo dala mi je Sandra, kolegica s Gastrosfere koja ima stvarno fantastične recepte! Objavila je nedavno svoju verziju gulaša od gljiva na gastro.hr i nekako mi je zamirišao preko ekrana. Željela sam i ja svoj raditi s palentom, ali ponestalo mi je – i baš mi je zapravo nekako drago, jer sam dodavši tjesteninu dobila sasvim neko drugo jelo. Otkrila sam nedavno i kajenski papar (znam, kasnim, vi ga vjerojatno već obilato i dugo koristite) – jako mi se sviđa njegova aroma i specifična ljutina. Našla sam ga u Lidlu, za one koje zanima :) Uglavnom, kajenski papar sad guram u sve što kuham, no sigurna sam da sve to funkcionira jednako dobro i s običnim, crnim paprom. To je moje pravilo – nema nedostupnih namirnica, nema trošenja bogatstva na sitnice i sve, apsolutno sve, ima dovoljno dobru alternativu.

Uživajte u gulašu ;) 

Gulaš od gljiva i piletine Gulaš od gljiva i piletine Gulaš od gljiva i piletine

Gulaš od gljiva s piletinom i tjesteninom
Odličan gulaš koji će zadovoljiti ljubitelje gljiva
Print
Sastojci za 3-4 obroka
  1. 2 žlice maslinovog ulja
  2. 200 g pilećih prsa
  3. 1 žlica brašna
  4. sol
  5. 1 srednji luk
  6. 2 mrkve
  7. 2 češnja češnjaka
  8. 400 g gljiva
  9. 150 ml bijelog vina
  10. 1 povrtna kocka
  11. 500 ml vode
  12. 2 lovorova lista
  13. žličica crvene paprike
  14. pola žličice kajenskog papra ili prstohvat crnog
  15. žlica svježeg ili žličica sušenog timijana
  16. 200 g tjestenine
Upute
  1. Piletinu narežite na kockice, posolite i uvaljajte lagano u brašno. Pržite na zagrijanom maslinovom ulju 3-4 minute, dok ne primi boju, zatim izvadite na tanjur.
  2. Na preostalopm ulju popržite narezani luk i kolutove mrkve. Nakon 3-4 min, kad luk omekša, dodajte i nasjeckani češnjak te sve skupa još malo prodinstajte.
  3. Gljive očistite i narežite na ploškice pa ubacite u povrće. Promiješajte i pirjajte par minuta, zatim dodajte piletinu. Sve zalijte bijelim vinom, dodajte lovorov list te pirjajte 4-5 minuta na jakoj vatri, dok alkohol iz vina ne ishlapi.
  4. Sve zajedno zalijte vodom i dodajte kocku (ako imate temeljac umjesto vode, ne treba vam kocka).
  5. Još malo poslolite, dodajte papar i timijan pa kuhajte 20-tak minuta, dok se umak ne reducira i svi sastojci budu meki.
  6. U međuvremenu skuhajte tjestetninu al dente u slanoj vodi (10-12 min).
  7. Tjesteninu umiješajte u gulaš i poslužite. Dobar tek!
Napomena
  1. Umjesto tjestenine, ovo jelo možete poslužiti sa rižom, njokima, knedlima od kruha ili palentom - u tom slučaju gulaš prelijte preko priloga na tanjuru.
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Gulaš od gljiva i piletine s tjesteninom

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Zapečene tortilje s piletinom i povrćem

$
0
0

tortilje s piletinom-3-1

Volim kad mi cijela obitelj dolazi na ručak. U našem malom stanu, to izazove popriličan kaos i potrebno je dosta snalažljivosti da bismo se svi smjestili, no ipak su to lijepi trenutci. U takvim situacijama najčešće kuham provjerene recepte, nešto mesno, konkretno, zasitno – jer moji su veliki gurmani. No povremeno se odvažim i na nove poduhvate. Moj brat obožava kuhati i majstor je od marinade, roštilja, ribe – ali i međunarodne kuhinje. Upravo kod njega sam prvi puta jela meksičku hranu pripremljenu kod kuće, a kineski slatko-kiseli umak kojeg sam sprema mu je među omiljenim dodacima – odmah nakon domaćeg maslinovog ulja kojeg pokapa baš po svemu.

Ovaj sam se puta ipak ohrabrila i radila nešto novo – tortilje. Iako ih puno ljudi sprema kod kuće i već su se ustalile u kućnim kuharicama kako se povećala ponuda u trgovinama, ja eto nikako da dođem do njih. Baš sam si zacrtala da ću spremiti bogate, aromatične, zasitne zapečene tortilje no ipak sam malo dozirala količinu sira koju sam stavila, jer ne volim premasnu hranu. I inače mi je meksička kuhinja prejaka pa sam u kućnoj varijanti ublažila okuse prema svom ukusu, posebice sada kada sam trudna pa me žgaravica hvata i od zraka. Ova kombinacija povrća i mesa me skroz oduševila, a posebno dobro pašu uz svježu salatu i hladan umak od kiselog vrhnja kojem, po meni, ne treba nikakav dodatak. Bili smo jako gladni i sve smo pojeli – pa nisam baš uspjela uhvatiti neke dobre fotke, ove dvije su jedino što imam, tek za ilustraciju. Možda ih zamijenim kad drugi puta budem ovo spremala, jer ponovit ću sigurno, vrlo brzo. Nadam se da ćete ih i vi isprobati :)

Imate li vi kakav trik kod spremanja meksičke hrane?

tortilje s piletinom-4-1

Zapečene tortilje s piletinom i povrćem
Slasne tortilje koje će dovesti Meksiko u vaš dom. Recept je djelomično inspiriran onime napisanim na poleđini začina kojeg spominjem u sastojcima.
Print
Sastojci za 6 osoba
  1. 600 g pilećih prsa
  2. 1 crveni luk
  3. 1 žuta i 1 crvena paprika
  4. 250 g šampinjona
  5. 1 konzerva smeđeg graha
  6. 1 konzerva kukuruza šećerca
  7. 1 žlica začina Fajitas (ja koristim Kotany)
  8. sol, papar
  9. 2-3 žlice ulja + još za namastiti protvan
  10. 1 čaša kisele vrhnje
  11. 200 g masnog sira, npr. Podravca ili Gaude
  12. 12-14 gotovih tortilja
Za posluživanje
  1. zelena salata (kristalka)
  2. 1 čaša kiselog vrhnja
Priprema
  1. Piletinu narežite na male komadiće, posipajte Fajitas začinom i pustite da odstoji 20-tak minuta. Popržite je na 2 žlice ulja dok sva ne poprimi boju, a zatim izvadite na tanjur.
  2. Na istom ulju (dodajte malo ako treba) popržite sitno nasjeckani luk dok ne omekša. Zatim mu dodajte narezane šampinjone, prodinstajte oko 5 minuta pa dodajte i papriku koju ste narezali na kockice. Sve zajedno dinstajte nekoliko minuta, dok malo ne omekša.
  3. Nakon otprilike 7-8 minuta, u povrće vratite piletinu te dodajte i grah i kukuruz koji ste ranije procijedili i isprali. Sve zajedno kuhajte još oko 10 minuta, svakako posolite i popaprite po potrebi, te ako želite dodajte još malo Fajitas začina - sve prema okusu.
  4. U međuvremenu namastite vatrostalnu posudu ili protvan i pripremite tortilje te naribajte sir. Pola sira pomiješajte sa kiselom vrhnjom.
  5. Na svaku tortilju stavite po otprilike dvije pune žlice nadjeva od mesa i povrća, te to posipajte s malo naribanog sira. Tortilje zaklopite na stranama pa zarolajte i slažite u posudu tako da je preklopljena strana okrenuta prema dolje. Slažite jednu do druge sve dok ne potrošite sav nadjev i sir.
  6. Složene tortilje premažite smjesom vrhnja i sira koju ste ranije pripremili i pecite u pećnici zagrijanoj na 220°C oko 15 minuta, tj. dok ne prime boju po vrhu.
  7. Tortilje poslužite vruće, uz svježu zelenu salatu narezanu na trakice te kiselo vrhnje. Dobar tek!
Napomena
  1. Kombinaciju povrća zapravo možete odrediti sami - netko ne voli grah ili šampinjone pa neće to staviti. Meni je ova kombinacija odlična, a Fajitas začin daje onu aromu meksičke kuhinje koju bismo teško postigli kombinirajući neke druge začine.
  2. Naravno, tortilje možete i sami napraviti, meni se nije dalo s time prtljati pa sam kupila - na webu ima mnogo recepata za pripremu koja ne djeluje uopće komplicirana.
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Zapečene tortilje s piletinom i povrćem

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Pita od ostataka mesa

$
0
0

pita od ostataka mesa-3

Uvijek sam u potrazi za receptom koji omogućava iskorištavanje ostataka hrane jer mrzim bacati hranu. Najčešće pak ostaci mesa od dana prije završe u nekoj hladnoj salati s tjesteninom i jajima ili pak na sendviču. Ostatke krumpira koristim za izradu njoka,  tjesteninu volim jesti – kao kad sam bila mala – posipanu šećerom, a juhu procijedim i spremam u zamrzivač za dodavanje okusa rižotima. 

Ovaj puta imala sam u hladnjaku i povrća koje je bilo ‘pri kraju’ pa sam ga željela iskoristiti. Mrkva iz maminog vrta koja stoji već neko vrijeme, paprika koja samo što se nije smežurala, grašak u zamrzivaču kojeg jednostavno ima jako puno pa ga treba trošiti… Sve to, uz ostatke pečene svinjetine od nedjeljnog ručka, moralo je dati ukusan obrok. Inspiracija za ovu pitu bila mi je epizoda emisije Save with Jamie u kojoj je Jamie kuhao sličnu (zapravo uopće ne) pitu od lososa i povrća. Jedino što je slično u njegovom i mom receptu je tijesto za savijače koje koristimo, a punjenja su potpuno drugačija, no samo pokazuju da je s ovim konceptom moguće napraviti brojne kombinacije jela. Bitno je samo nadjevu dati neku kremastu strukturu – u mom slučaju gusti umak i pire krumpir – kako pita ne bi bila presuha i kako bi meso dobilo novu sočnost. I imate ukusan, malo drugačiji, zanimljiv obrok. Dobar tek!

pita od ostataka mesa-4

pita od ostataka mesa-6

Pita od ostataka mesa
Fina pita s kojom će jučerašnji ostaci ručka dobiti potpuno novi sjaj! Količina je dovoljna za 4 obroka
Print
Sastojci
  1. 1 mali luk
  2. 1 češanj češnjaka
  3. 200 g graška
  4. 4 mrkve
  5. 1 paprika
  6. 2 velika krumpira
  7. 1 žlica kiselog vrhnja ili jogurta
  8. 250 g pečenog mesa (svinjetine)
  9. 75 ml bijelog vina
  10. 75 ml vode
  11. 1 žlica škrobnog brašna
  12. 1 žličica slatke crvene paprike
  13. 2 lovorova lista
  14. sol, papar
  15. maslinovo ulje (oko 4 žlice)
  16. 4 kore za savijače
Upute
  1. Luk i mrkvu narežite na kolutove, češnjak nasjeckajte, a meso, papriku i krumpir narežite na kockice.
  2. Krumpir stavite kuhati u kipuću slanu vodu i kuhajte dok ne omekša.
  3. Na oko 2 žlice maslinovog ulja popržite luk dok ne omekša (3-4 minute). Zatim mu dodajte češnjak, mrkvu, grašak i papriku pa sve zajedno dinstajte oko 5-7 minuita.
  4. U zdjelici pomiješajte vino, vodu, škrobno brašno, crvenu papriku, sol i papar. Tom mješavinom zalijte povrće pa mu dodajte i lovorov list. Kuhajte sve zajedno na laganoj vatri oko 25 minuta, dok svo povrće ne omekša, a alkohol iz vina ne ispari. Zbog brašna će se umak zgusnuti i postati kremast.
  5. Kad je povrće kuhano, u njega umiješajte sitno narezano meso te krumpir koji ste pomiješali sa žlicom vrhnja ili jogurta i zgnječili vilicom. Ovo je sada vaše punjenje za pitu.
  6. Pečnicu sada zagrijte na 180°C.
  7. Vatrostalnu posudu ili posudu za pitu premažite maslinovim uljem. U nju poslažite 4 kore za pitu tako da se na dnu kore preklapaju, a ostatak viri izvan posude.
  8. Na kore stavite cijeli nadjev, poravnajte pa ležerno preklopite višak kora preko nadjeva, nije bitno da je uredno. Prelijte s još malo maslinova ulja i pecite oko 30 minuta, tj. dok pita ne dobije lijepu tamno zlatnu boju. Predlažem vam da pitu pečete na nižoj rešetki kako bi se donji sloj bolje zapekao i postao hrskav.
  9. Nakon pečenja neka odstoji 5-10 minuta pa poslužite uz zelenu salatu ili svježu rajčicu. Dobar tek!
Napomena
  1. Ovdje stvarno možete kombinirati razne vrste povrća - ono što imate u hladnjaku, kao što sam ja. Na ovo jelo me inspirirala pita od ostataka lososa koju sprema Jamie Oliver, a on za nadjev koristi poriluk, tikvice i feta sir. Znam, nije niti slično, ali pokazuje da se zaista možete igrati raznim opcijama okusa unutar ovog koncepta jela.
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Pita od ostataka mesa

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Kremasti rižoto s puretinom i paprikom

$
0
0

Nakon dugih šest mjeseci ponovno smo na moru, u našem voljenom Biogradu. Ovaj puta, prvi puta, u troje. Uživamo u dugim šetnjama uz more, a čak smo bili i na plaži jer se ljudi ovdje još naveliko kupaju. Neva je premala za toćanje nožica u moru jer ipak nije tako toplo, ali svejedno gušta u suncu – redovito zaspi u šetnji :)Tako ja već tjedan dana ne kuham već kuhaju za mene – netko bi rekao da je to divota, a meni je to super par dana, nakon toga mi zafali moja pregača i kuhača. Zato se vraćam, dok malena spava tati na rukama, svom blogu i pišem vam recept za fini, improvizirani rižoto kojeg sam spremala prije odlaska. Zapravo je kod svakog rižota u mojoj izvedbi jedna stva ista – a to je da nema pravila. Obično ga radim na poriluku a ne na luku i obično ga zaljevam temeljcem, a ako nemam onda vodom. Dakle, meni nije zapravo bitno jer uvijek se može ubaciti nešto što izbalansira nedostatak okusa koji obično dođe iz temeljca. rizoto-3-2 

Ovaj rižoto je jako jednostavan, ukusan i kremast. Malo jači okus paprike super nadopunjava laganu, neutralnu puretinu, a začini čine svoje.

Da ne dojim, stavila bih i malo (više) vina pa vam predlažem da vi to učinite. Za zdraviju verziju koristite integralnu rižu i mozzarellu umjesto parmezana. I guštajte, to je najvažnije! Uvijek nekako završim na tome da mi je najveća sreća kad se drugima svidi ono što skuham :)

rizoto-4

Kremasti rižoto s puretinom i paprikom
Jednostavan i ukusan rižoto, količine su dovoljne za dvije veće ili tri manje porcije.
Print
Sastojci
  1. 1 veliki poriluk
  2. 200 g purećih prsa
  3. 1 velika crvena paprika
  4. 1 češanj češnjaka
  5. 2 dl temeljca, kojeg imate, može i od kocke, može i veća količina
  6. 3 dl vode (tj. ukupno 5 dl tekućine)
  7. 1 šalica riže (oko 2 dl)
  8. sol, papar
  9. grnčica svježeg ili pola žličice sušenog timijana
  10. 1 žlica ribanog parmezana
  11. 2 žlice maslinovog ulja
Upute
  1. Poriluk očistite od listova, razrežite po dužini pa dobro isperite između režnjeva - i zatim nasjeckajte na kolutove. Papriku operite i nasjeckajte na male kockice. Puretinu također narežite na kockice ili trakice, a češnjak što sitnije.
  2. Poriluk popržite 2-3 minute na maslinovom ulju, zatim mu dodajte češnjak i posoljenu puretinu. Dinstajte oko 5 minuta, tj. dok meso malo ne dobije boju.
  3. Sada umiješajte papriku i rižu i dinstajte oko 2-3 minute da se obloži sa svih strana. Podlijte temeljcem.
  4. Kuhajte uz povremeno miješanje i doljevanje vode ili temeljca sve dok se riža ne skuha, oko 20 minuta. Dodajte soli i papra po želji, te timijan.
  5. Kad je jelo gotovo, skinite s vatre i umiješajte parmezan. Neka odstoji 5 minuta pa poslužite. Dobar tek!
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Kremasti rižoto s puretinom i paprikom

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Proso s piletinom i povrćem

$
0
0

Nisam dugo objavila ništa slano pa evo, jedan brzinski ručak kakav u zadnje vrijeme često spremam. U naše živote sam uvela neke nove žitarice – bulgur (već sam objavila recept za popečke), amarant, proso – i to prvenstveno zahvaljujući bebi i njezinom početku dohrane. Naime, prije nekog vremena počela sam istraživati što ću joj kuhati pa sam zavoljela ove fine, lagane i prije svega zdrave namirnice. 

Dodatno sam istraživala zašto je tako zdravo (a meni je i jako fino, čak ga je i cimer zavolio) pa sam pročitala da ova bezglutenska žitarica sadrži mnoštvo minerala, bjelančevina i vlakana.

Proso sam već pripremala i za blog i to kao dodatak ovim finim pecivima. Nevi ga najčešće spremam navečer pa ga miješam sa ribanom kruškom ili jabukom i obožava to. Sada već jede i glutenske žitarice, ali proso ne mrda s menija :) 

Ovo jelo je jako ukusno i zapravo dosta neobičnog okusa zbog kombinacije vina, češnjaka i začina. Dosta je pikantno i pomalo podsjeća na jela kineske kuhinje. Ako pak ne volite, nemate ili ne želite koristiti proso, umjesto njega umiješajte rižu, tjesteninu, bulgur… ili meso, povrće i saft poslužite uz pire krumpir. Dobar tek!

Proso s piletinom i povrcem (1) Proso s piletinom i povrcem (3)
Proso s piletinom i povrćem
Sasotjci su dovoljni za 3 veće porcije
Print
Sastojci
  1. 3 žlice maslinovog ulja
  2. 2 žlice škrobnog brašna (1+1)
  3. oko 250 g pilećih prsa
  4. 1 manji luk
  5. 2 srednje mrkve
  6. 1 srednja brokula
  7. 1 veliki češanj češnjaka
  8. 100 ml bijelog vina
  9. 500 ml vode
  10. 1 žličica slatke crvene paprike
  11. 1 žličica soli + još po potrebi
  12. 1/4 žličice papra
  13. 100 g prosa
Upute
  1. Piletinu narežite na kockice, posolite i posipajte 1 žlicom škrobnog brašna. Popržite je do zlatne boje na vrućem maslinovom ulju pa izvadite iz posude.
  2. Nas preostalo ulje stavite nasjeckani luk i pirjajte 2-3 minute. Zatim dodajte mrkvu koju ste narezali na štapiće i pirjajte uz miješanje oko 5 min. Nakon 5 min dodajte i brokulu koju ste razdvojili na cvjetove. Pirjajte 3-4 min.
  3. U međuvremenu pomiješajte: vino, vodu, sitno sjeckani češnjak, žlicu škroba, crvenu papriku, sol i papar. Tom mješavinom zalijte povrće pa kuhajte dok se proključa.
  4. Kad umak proključa, u njega dodajte oprani proso, promiješajte pa umiješajte i piletinu.
  5. Sve zajedno kuhajte 20-25 min u poklopljenoj posudi. Povremeno promiješajte i dodajte vode po potrebi (proso će popiti vodu kao riža). Zatim probajte jer li proso kuhano i fali li začina pa prilagodite svome ukusu.
  6. To je to, poslužite uz zelenu salatu i uživajte. Dobar tek!
Napomena
  1. Umjesto ovoga možete dodati neko drugo povrće: papriku, cvjetaču, tikvice...
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Proso s piletinom i povrćem

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Švedske mesne okruglice s krumpirom i brusnicama

$
0
0

Kad sam prvi put spremala ovo jelo, mislila sam da ga neću staviti na blog. Ne zato što nije bilo dobro, nego zato što je već objavljeno na webu, na blogu Cookam i guštam kolegice Tanje, a ja sam u svim objavama isticala da je ovo upravo njezin recept. Međutim, kako sam ga spremala još dva-tri puta nakon toga, jednostavno ne mogu odoljeti ne dati mu mjesto među svojim receptima. 

Ovakve okruglice prvi sam puta probala gdje drugdje nego u Ikei. Ikea je uostalom gotovo jednako popularna po njima, kao i po svom namještaju. Jako su mi se svidjele tamo, iako nisam ljubitelj mljevenog mesa. Pa sam ih odlučila pokušati pripremiti kod kuće, a negdje u dnu mozga mi je ostalo da sam recept vidjela kod Tanje.

Tanji apsolutno vjerujem kad se radi o receptima, još niti jednom me nije razočarala i ima puno njezinih recepata koje želim isprobati, ali ne nalazim vremena.

Eh, pa ove su okruglice još puno bolje nego one iz Ikee. Neusporedivo bolje. Ono što me najviše iznenadilo kod njih je njihova sočnost. Idealno se slažu uz umak od sušenih vrganja, a ja sam uz njih poslužila pire krumpir i umak od brusnica koji daje skroz drugu dimenziju i inače ukusnim okruglicama. Eto, poetičan kraj za nepoetično, ali super-fino jelo. Probajte, vjerujte mi!

P.S. Ovako izgleda naš obiteljski ručak, one rijetke dane kad uspijemo svi zajedno sjesti za stol. Cimer hrani Nevu, a ja fotkam… Pa mi ručamo hladno jelo :D

DSC_0127 DSC_0101 DSC_0139
Švedske mesne okruglice
Ova količina dovoljan je za 40-tak kuglica tj. 4 obroka
Print
Sastojci za okruglice
  1. 400-500 g miješanog mljevenog mesa
  2. 1 jaje
  3. 1 manja glavica luka, nasjeckati
  4. 1 žličica nasjeckanog kopra (može sušeni)
  5. 1 žličica nasjeckanog peršinovog lista (može i sušeni)
  6. 100 g krušnih mrvica
  7. 100-120 ml mlijeka
  8. sol i papar
Sastojci za umak
  1. 2 žlice ulja
  2. 1 žlica maslaca
  3. 1 žlica oštrog brašna
  4. 1 žličica mljevenih sušenih vrganja
  5. 500 ml mesnog temeljca (moće i od kocke ako nemate domaći)
Pire krumpir
  1. 2 srednja krumpira po osobi
  2. 2 žlice kiselog vrhnja
  3. sol
Brusnice
  1. Džem od brusnica
Upute
  1. Sve sastojke za okruglice pomiješajte u zdjeli, dobro rukama izgnječite da se sve sjedini pa vlažnim rukama oblikujte kuglice veličine oraha. Koliko god vam se to činilo grozno, probajte malo sirove smjese da vidite je li dovoljno začinjena.
  2. Na mješavini ulja i maslaca kratko popržite okruglice dok ne dobiju boju pa ih izvadite na tanjur.
  3. Zatim na ostatku ulja vrlo kratko popržite brašno, mora ostati svjetlo. Zalijte temeljcem i brzo miješajte, a kad zakuha dodajte mljevene vrganje. Kuhajte uz povremeno miješanje dok umak ne zavrije.
  4. Zatim u umak vratite okruglice, poklopite i kuhajte još oko 20 min. Po potrebi dodajte soli i papra, vjerojatno neće trebati.
  5. U međuvremenu krumpir ogulite, narežite na kockice i kuhajte u posoljenoj vodi dok ne omekša. Zdrepajte gnječilicom za krumpir, dodajte kiselo vrhnje i po želji malo mlijeka i pomiješajte.
  6. Džem od brusnica zagrijte dok ne provrije.
  7. Okruglice poslužite uz pire krumpir i umak od brusnica i uživajte. Dobar tek!
Napomena
  1. Umak od brusnica možete i sami napraviti, znam da ima za kupiti smrznutih brusnica. Pomiješajte ih sa šećerom (morat ćete procijeniti količinu) i malo limunovog soka i kuhajte do gustoće i mekoće koju želite.
Adapted from Cookam i guštam
Adapted from Cookam i guštam
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Švedske mesne okruglice s krumpirom i brusnicama

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Tortilje s mljevenim mesom

$
0
0

Poprilično sam se iznenadila kad sam vidjela da je recept za moje zapečene tortilje s piletinom jedan od najčitanijih na blogu – stoga sam s vama odlučila podijeliti i onaj s mljevenim mesom. Vrlo su slični no ove se tortilje ne peku u pećnici. Vjerujem da ih većina vas upravo ovako sprema :)

collage

tortilje (1) tortilje (12) tortilje (14)
Tortilje s mljevenim mesom
Količine su dovoljne za 4 porcije
Print
Sastojci
  1. 2 žlice ulja
  2. 1 manji luk
  3. 2 paprike različite boje
  4. 250 g mljevenog mesa (miješanog ili junetine)
  5. 1/2 konzerve kukuruza šećerca
  6. 1/2 konzerve crvenog graha
  7. 1 ravna žlica začina za Fajitas
  8. 1/4 žličice kajenske paprike
  9. 8 tortilja (ili ih izradite sami)
  10. 2 čaše kiselog vrhnja
  11. glavica zelene salate
Upute
  1. Na ulju na srednje jakoj vatri poprižite sitno sjeckani luk dok ne postane staklast, oko 5-7 min.
  2. Papriku nasjeckajte na sitnije kockice pa je dodajte luku, prodinstajte oko 3-4 minute dok malo ne omekša. Zatim dodajte meso i začine pa pirjajte 15-tak minuta, dok se svo meso ne ispeče i ne bude žilavo. Zatim dodajte ocijeđeni kukuruz i grah pa sve zajedno još malo popirjajte. Probajte okus, soli vam vjerojatno neće trebati, a papra možete dodati još po svom ukusu.
  3. Salatu narežite na trakice, pripremite vrhnje i tortilje.
  4. Neposredno prije posluživanja svaku tortilju zagrijte 1 min u mikrovalnu ili po 30 sekundi sa svake strane na suhoj tavi. Na nju stavite dvije žlice mesa, zatim dvije žličice kiselog vrhnja i dosta salate. Preklopite donji kraj tortilje pa onda lijevi i desni da dobijete zamotuljak. I to je to, uživajte!
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Tortilje s mljevenim mesom

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.


Burgeri u domaćim hambi pecivima

$
0
0

Iako spadaju u težu hranu, burgere ipak doživljavam ljetnim jelom, vjerojatno zbog povrća koje volim natrpati unutra ili zato što su mi najbolji s pravog roštilja, onog u prirodi, na ugljen i drva. No mi stvarno obožavamo ovu domaću varijantu i često je radim na grill tavi. Već sam objavila jedan recept za domaće burgere, on uključuje i jaje u smjesi no s vremenom sam jaje izbacila i držim se samo osnovnog – luk, sol, papar i malo senfa za okus. Tajna je u tome da se meso treba što duže mijesiti rukama kako bi se dobro povezalo i ne bi raspadalo kod pečenja. 

Domaća, slatkasta hambi peciva čine burger posebnim. 

Ovaj puta sam u recept uključila i domaća hambi peciva koja su apsolutno najbolja na svijetu! Mislim, nama su najbolja na svijetu i niti jedna kupovna im se ne mogu približiti. Uvijek ih radim dosta niska kako ne bi bilo previše kruha kad složim burger (vidite na slikama da ga je sasvim dovoljno), no vi prilagodite visinu svojim željama. Recept sam pronašla na gastro.hr i malo ga prilagodila i sad mi je apsolutno top. Morate probati, svaki put uspiju! 

burgeri s domaćim pecivima (2)

burgeri s domaćim pecivima (6) burgeri s domaćim pecivima (3) burgeri s domaćim pecivima (5)
Burgeri u domaćim hambi pecivima
Sastojci su dovoljni za 6-7 burgera
Print
Peciva
  1. 500 g glatkog brašna
  2. 2 žličice šećera
  3. 1,5 žličice soli
  4. 1 vrećica suhog kvasca
  5. 1 jaje
  6. 60 g omekšalog maslaca
  7. 220-250 ml tople vode
  8. 1 jaje + žlica mlijeka za premazivanje
  9. sezam za posipanje
Burgeri
  1. 750 g mljevene junetine
  2. 1 srednje veliki luk
  3. 1,5 žličica senfa
  4. sol, papar ili kajenska paprika
  5. ulje za pečenje
Dodaci, po želji
  1. sir
  2. sirni namaz
  3. rajčica
  4. kiseli krastavci
  5. svježi krastavci
  6. ketchup
  7. majoneza
Peciva
  1. Brašno, sol, šećer, kvasac i maslac pomiješajte rukama, zatim dodajte umućeno jaje i 220 ml tople vode pa rukama mikserom (nastavak za kruh) mijesite tijesto. Ukoliko je potrebno dodajte još malo vode, vjerojatno ćete trebati 250 ml. Tijesto trebate mijesiti dugo, barem 5 minuta kako bi se postigla prava elastičnost. Ono treba biti mekano i podatno, jako glatko. Kad ste zadovoljni tijestom, stavite ga u pobrašnjelu posudu, prekrijte krom i ostavite na toplom mjestu da se udvostruči, oko 1 sat.
  2. Nakon toga tijesto podijelite na 6-7 dijelova. Svaki dio oblikujte u disk tako da povlačite stranice tijesta i bodete ih u sredinu tijesta dok ne dobijete pravilni krug i glatku površinu s obje strane. Onu stranu u koju ste ubadali krajeve tijesta stavite za donju stranu peciva. Oblikujte sva peciva na debljinu oko 1,2 - 1,5 cm. Poslažite ih na lim za pečenje obložen papirom za pečenje, prekrijte krpom i pustite da se dižu barem još 30-45 min.
  3. Pećnicu zagrijte na 200°C, a na dno stavite posudu s vodom. Peciva premažite mješavinom umućenog jajeta i žlice mlijeka te posipajte sezamom. Pecite oko 15-18 min, dok ne dobiju zlatnu boju i dvostruko se dignu. Izvadite i ohladite.
Burgeri
  1. Smjesu za burgere dobro je napraviti par sati ranije jer je uvijek korisno da odstoji.
  2. Luk nasjeckajte što je sitnije moguće, dodajte ga mesu kao i senf te sol (oko 2 žličice) i papar. Mijesite meso rukama kako biste ga što bolje pomiješali, dobro je dugo mijesiti kao i tijesto da se poveže i ne raspadne pri pečenju. Pri tome je savjet da meso malo ranije izvadite iz hladnjaka jer će vas inače zepsti ruke. Znači mijesite barem 5 min pa pustite da odstoji 1 sat.
  3. Oblikujte pljeskavice od 120-150 g mesa, prvo napravite loptice pa ih spljoštite na debljinu oko 0,6-0,8 cm. Skočit će se u pečenju i smanjiti pa ih napravite bar 2 cm šire od peciva.
  4. Grill tavu posipajte s oko 2 žlice ulja pa na vruće ulje stavite pljeskavice. Prvo neka se 1 min peku na najjačoj vatri, ztaim oko 6-8 min na slabijoj pa na kraju opet pojačajte da se zapeku. Zatim okrenite i pecite još 5 min na srednje jakoj vatri i na kraju zapecite i drugu stranu. Po želji na kraju pečenja na pljeskavicu stavite listić sira. Pustite da meso malo odmori prije posluživanja.
  5. Na preostaloj masnoći kratko prepecite prerezane strane peciva.
  6. Slažite burgere po želji: Ja volim na dno peciva staviti sirni namaz, zatim zelenu salatu pa pljeskavicu, rajčicu, svježe ili kisele krastavce, ketchup i majonezu pa drugu polovicu peciva. I to je to, uživajte! Dobar tek :)
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Burgeri u domaćim hambi pecivima

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Proljetne rolice sa slatko-kiselim umakom

$
0
0

Iako su, onako, malo masne – svejedno obožavam proljetne rolice. Kineska kuhinja mi je možda omiljena internacionalna kuhinja (iako ih nisam niti probala mnogo), a često je spremam i kod kuće s običnim, svakodnevnim namirnicama. Ove proljetne rolice su zapravo nastale iz improvizacije. Sadrže sastojke koje imate doma, osim možda soja sosa, ali njega ima za kupiti u svakoj samoposluzi. Ovaj puta sam napravila i domaći slatko-kiseli umak, vrlo sličan onome koje dobijete u restoranu kad naručite rolice, samo možda malo gušći. I uopće ga nije teško napraviti, tako da više nema kupovanja umaka za koje nikad nisam sigurna kakav će biti. Probajte :)

rolice making of

proljetne rolice sa slatko-kiselim umakom (6) proljetne rolice sa slatko-kiselim umakom (7) proljetne rolice sa slatko-kiselim umakom (3)
Proljetne rolice sa slatko-kiselim umakom
Za 10 kom
Print
Umak
  1. 4 žlice ketchupa
  2. 4 žlice alkoholnog octa
  3. 1 žlica soya sosa
  4. 1-2 žlice šećera (ovisi koliko vam je sladak ketchup)
  5. prstohvat soli
  6. 1 žlica škrobnog brašna i 4 žlice vode
Za rolice
  1. 2 žlice ulja + 2 dl za duboko prženje
  2. 1 poriluk
  3. 1 velika mrkva
  4. 100 g ribanog kupusa
  5. 50-70 g šampinjona ili shiitake gljiva
  6. 100 g mljevene junetine
  7. 1/4 žlišice kajenske paprike
  8. sol po želji
  9. 2 žlice soya sosa
  10. svježi đumbir (komadić veličine graha)
  11. 3 kore za savijače
  12. jaje za premazivanje
Upute za umak
  1. U zdjelici pomiješajte ketchup, ocat, šećer, sol i soya sos pa zagrijavajte do vrenja.
  2. Škrob i vodu pomiješajte pa dodajte u uzavreli sos i kuhajte dok se umak ne zgusne, oko 2 min. Ohladite.
Upute za rolice
  1. Svo povrće narežite na tanke trakice, mrkvu i zelje naribajte.
  2. Na 2 žlice ulja popržite poriluk oko 3-4 min, dok ne omekša. Možete ga odmah posoliti pa će brže omekšati. Dodajte junetinu i pirjajte na jakoj vatri dok ne promijeni boju. Zatim dodajte ostalo povrće i začine (đumbir naribajte na najsitniji ribež, kao koricu limuna) i sve zajedno dinstajte na jakoj vatri uz često miješanje oko 10 min. Bitno je da se povrće ne prekuha, ali i da gljive i meso ne ostanu sirovi.
  3. Svaku koru za savijašu prerežite na 4 dijela tako da dobijete 4 kvadrata. Na svaki stavite otprilike 1 žlicu nadjeva, zatim sve rubove premažite umućenim jajetom. Gornji i donji rub presavinite pa okomitu stranu pažljivo zarolajte.
  4. Ulje dobro zagrijte (mora krčkati kad ubacite nešto unutra) pa pržite svaku rolicu oko 30 sek sa svake strane, tj. samo dok ne primi boju. Stavite svaku kratko na papirnati ubrus kako bi se upio višak masnoće.
  5. Rolice posužite tople uz hladni umak. Dobar tek!
Napomene
  1. Na ovaj isti način možete napraviti i vegetarijanske rolice, samo povećajte količinu povrća za 50%.
Life Tastes Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Original article: Proljetne rolice sa slatko-kiselim umakom

©2015 Life Tastes Like Chocolate. All Rights Reserved.

Mesne okruglice s domaćom tjesteninom + savjeti za uštedu u kuhinji

$
0
0

Iako već zaista dugo kuham i već zaista dugo to volim – i dalje često saznajem nešto novo, učim, upoznajem nove sastojke i metode kuhanja. Nedavno sam pisala o hladnoj fermentaciji za koju sam tek saznala, a danas sam tu s još jednim, za mene, novitetom – kuhanjem u ekspres loncu. Naravno da sam se s tom metodom kuhanja susretala i susrećem se vrlo često – primarno jer je mama prakticira – a sad kad sam i ja mama valjda je vrijeme da se i sama okušam u tome. A na taj korak me potaknula suradnja s robnom kućom IKEA (o kojoj sam već pisala ovdje) koja me osvijestila o potrebi savjesnijeg upravljanja resursima – svojima i zemljinima – te mogućnostima koje imamo kako bismo svaki dan to činili. 

ikea proizvodi u kuhinji (5) ikea proizvodi u kuhinji (4) ikea proizvodi u kuhinji (3) ikea proizvodi u kuhinji (1)

Pa eto i mene s ekspres loncem. Osim što s njim zaista treba oprezno rukovati, za sada mi se čini da mu je jedina mana to što je velik, a mi imamo – već i ptice na grani znaju – mali stan. No riješit ćemo to, jer prednosti su velike: Osim što značajno ubrzava kuhanje, što nam omogućava da smanjimo potrošnju energije te štedi vrijeme, prednost kuhanja u ekspres loncu je i to što se hrana kuha u vlastitim sokovima i masnoći pa je potrebno dodavati manje začina, ulja i vode. Tako je obrok i zdraviji, a hrana ukusnija – a s obzirom na to da je poklopac hermetički zatvoren, nema curenja tekućine van lonca kad vam – ako što se meni redovito događa – nešto iskipi. Win win! 

izrada domace tjestenine (6) izrada domace tjestenine (2)

No pitanje je, što još možemo učiniti da bismo u kuhinji bili štedljiviji i efikasniji te tako pridonjeli održivosti? Evo nekoliko savjeta koje sam čula/pročitala/shvatila sama: 

  • Već smo rekli – kuhanjem u pretis loncu štedi se vrijeme i energija, a hrana ostaje ukusna. 
  • Kad zagrijavate vodu za kavu, čaj, tjesteninu itd., uvijek stavite poklopac odgovarajuće veličine jer se tako voda puno brže zagrije do željene temperature. 
  • Ako imate mogućnosti, za kuhanje koristite posude od lijevanog željeza koje puno bolje zadržavaju toplinu od nekih drugih – tako se energija ne raspršuje i kuhanje je efikasnije. 
  • U nekim prilikama moguće je kuhati više namirnica u istoj posudi – primjerice, dok kuhate tjesteninu, istovremeno možete na vrh zdjele staviti nastavak za kuhanje na pari ili obično metalno cjedilo te poklopac i skuhati npr. brokulu na pari. 
  • Nemojte bacati hranu osim ako je nužno – mnogi ostatci hrane se mogu odlično iskoristiti za druga jela. Primjerice: od starog kruha napravite krušne mrvice ili kolač, od kuhanog krumpira njoke, a od riže možete napraviti pržene okruglice. Meso iskoristite u raznim salatama ili pitama, a ostatke povrća pretvorite u polpete. Mnoga je gotova jela moguće i zamrznuti. 
  • Koliko god ste u mogućnosti, radite domaću hranu: vlastitu zimnicu, džemove, tjesteninu, juhe, umake, čak i sušene začine. Ne samo da ćete biti sigurni što jedete, nego ćete i značajno uštedjeti. Također, već sam spominjala – na prozorskoj dasci ili balkonu uzgajajte vlastite začine, a možete i drugo povrće poput raznih vrsta salate. 

Tako vam ja danas donosim jedno fino jelo iz ekspres lonca upotpunjeno domaćim širokim rezancima. Iako sam u pripremi koristila ovaj lonac, kao i stroj za tjesteninu, ovo jelo svakako možete spremiti i bez jednog i drugoga, samo će vam trebati malo više vremena. Javite se s dojmovima!

mesne okruglice s domacom tjesteninom (1)

izrada domace tjestenine (5) mesne okruglice s domacom tjesteninom (6)
Mesne okruglice iz ekspres lonca s domaćom tjesteninom
Za četiri obroka
Print
Tjestenina
  1. 200-220 g mekog brašna
  2. 2 jaja
  3. jedva 1/2 žličice soli
Okruglice
  1. 450 g mljevene junetine
  2. 1 jaje
  3. 1/2 sitno sjeckanog luka
  4. 1 češanj sitno sjeckanog češnjaka
  5. 2 žlice krušnih mrvica
  6. 2 žlice ribanog parmezana
  7. 2-3 žlice mlijeka
  8. 1 žlica sjeckanog svježeg peršina ili žličica sušenog
  9. 1/2 žličice soli
  10. prstohvat papra
Umak
  1. 1-2 žlice ulja
  2. 1 manji luk
  3. 1 češanj češnjaka
  4. 1 srednje velika mrkva
  5. 1 konzerva sjeckane rajčice
  6. 1 čaša vode
  7. 1 žličica šećera
  8. sol, papar
  9. svježi ili sušeni bosiljak i origano
  10. Parmezan za posipanje
Tjestenina
  1. Pomiješajte umućena jaja, sol i brašno i umijesite tijesto. Mijesite dugo, oko 10 minuta sve dok ne dobijete glatko tijesto - potrebno je dugo mijesiti kako bi se razvio gluten i tijesto postalo elastično. Pokušajte dodavati što manje brašna u procesu miješenja.
  2. Zatim tijesto ostavite da odmori najmanje 30 min, obavezno ga pokrijte.
  3. Sada na pobrašnjeloj plohi valjajte dio po dio tijesta, ovu količinu sam ja podijelila na šest komada i svaki posebno obrađivala. Dok jedno radite, ostatak tijesta neka bude prekriven.
  4. Ako imate mašinu za tijesto, provucite ga kroz sve širine i to tako da jednom provučete pa preklopite tijesto i provučete još jednom - tako na svakoj šrini. Zatim provucite kroz dio za rezance i raširite gotove rezance na čistoj pobrašnjeloj krpi. Možete ih odmah kuhati ili osušiti pa spremiti za kasnije korištenje (ali nemojte da vam jako dugo stoje).
  5. Ako nemate mainu, tijesto razvaljate što tanje možete pa pustite da se malo ohladi, zatim ga zarolajte i režite rezance željene širine. Dalje sve isto kao gore.
  6. Tjesteninu kuhajte u kipućoj slanoj vodi oko 8 min ako je sušena tj. 5 ako je svježa, zatim ocijedite i isperite pod mlazom čiste vode.
Okruglice
  1. Pomiješajte sve sastojke pa rukama mijesite dok ne dobijete glatku, jednoličnu smjesu. Oblikujte čvste kuglice veliine oraha i slažite na tanjur do korištenja. Važno je da su okruglice čvrste kako se ne bi raspale za vrijeme kuhanja pod pritiskom.
Umak
  1. U ekspres lonac stavite 1-2 žlice ulja pa kad se zagrije dodajte luk i pirjajte 2-3 min. Zatim dodajte sitno naribanu mrkvu i sitno sjeckani češnjak te dinstajte još 2-3 min. Zalijte sjeckanom rajčicom i s oko 200 ml vode, ubacite okruglice i zatvorite ekspres lonac.
  2. Kuhajte na jakoj vatri dok ne počne fućkati, zatim smanjite vatru i kuhajte još 15 min.
  3. Lonac stavite pod mlaz hladne vode kako bi se potpuno ohladio i zatim ga oprezno otvorite - znate već kako to ide. Ako ne znate, svakako pročitajte upute za korištenje svog ekspres lonca prije nego krenete kuhati.
  4. U jelo dodajte još začine, sve dobro promiješajte i pomiješajte s kuhanom tjesteninom.
  5. Poslužite posipano ribanim parmezanom. Dobar tek!
Napomene
  1. Ovo jelo možete spremiti i u klasičnoj posudi, samo vrijeme kuhanja produljite na barem 40 min. Naravno, možete koristiti i kupovnu tjesteninu, rižu ili njoke.
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

[video] Sticky krilca iz pećnice

$
0
0

Moram priznati da mi pileća krilca stvarno nisu omiljeni dio pileta. Oduvijek sam bila ‘od bijelog’ i uvijek se znalo da je bijelo meso moj komad za ručkom. No nedavno sam imala prilike, sasvim slučajno, pripremati baš ovakva, ljepljiva krilca i skroz su me oduševila. Trebalo mi je malo vremena da se naviknem na kožu od pileta, uvijek mi je bila odbojna iako znam da je mnogima, pogotovo zapečena u pećnici, prava delikatesa. 

Ipak, ova krilca su razbila sve moje predrasude – sočna su, mekana, slatka i preukusna, a strašno su privlačan komad na svakoj zabavi. Radila sam ogroman protvan za Nevin drugi rođendan i upravo su ona bila glavni hit iako je bilo još mnogo hrane. 

Jedini trik je – pokušajte se zaustaviti kad ih jedete :)

sticky chicken wings (11)

Već je prošlo neko vrijeme od mog zadnjeg videa pa sam se ponovno bacila na posao – u nastavku pogledajte video upute za izradu ovog vrlo jednostavnog jela, a ako želite i mailom dobivati obavijesti o mojim novim objavljenim videima, svakako se pretplatite na moj YouTube kanal. Bit će toga još dosta :)

sticky chicken wings (1) sticky chicken wings (5) sticky chicken wings (8)
Sticky krilca iz pećnice
Za dvije osobe
Print
Sastojci
  1. 6 pilećih krila
  2. 1 žlica maslinovog ulja
  3. 2 žlice ketchupa (blagog)
  4. 1 žlica soja sosa
  5. 1/2 žlice aceto balsamica
  6. 1 žlica meda
  7. malo soli i papra
Upute
  1. Krilca operite, osušite i odrežite im treću, tanku košćicu ako je imaju (ne znam kako se to zove).
  2. Sastojke za marinadu pomiješajte.
  3. Krilca stavite u plastičnu vrećicu ili posudu, prelijte marinadom pa zatvorite i dobro utrljajte marinadu u njih. Ostavite da stoje tako u hladnjaku najmanje 1 sat, bolje duže, čak i preko noći.
  4. Sada pećnicu zagrijte na 200°C, a u posudu stavite papir za pečenje. Poslažite krilca, strana s kožom neka bude prema gore. Prelijte s ostatkom marinade iz vrećice/posude pa prekrijte alu folijom.
  5. Pecite 20 min prekriveno pa maknite foliju i pecite još 10 min tj. dok se krilca ne zapeku. Zatim ih okrenite i pecite još 10 min tj. dok se ne zapeku i s druge strane.
  6. Izvadite iz pećnice pa premažite ostatkom umaka iz posude u kojoj ste ih pekli - to će biti gusti, ljepljivi umak.
  7. Poslužite vruće uz pečeni mladi krumpir i puno papirnatih ubrusa. Dobar tek!
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Samose s junetinom i slatkim krumpirom prema receptu Jamie Olivera

$
0
0

Već znate da ne volim baš kopirati recepte i rijetko kad kuham po tuđim receptima. Kuharice i internet najčešće mi služe kao izvor inspiracije, a ne kao izvor informacije što se kuhanja tiče pa tako i kad vidim nešto što mi se svidi, ne čitam recept već ga sama osmislim. Tako je zanimljivije, a i to je način da sebe izazovem i testiram svoje kuharske sposobnosti. 

No sada kad sam se bacila malo u vode zdravije kuhinje ipak osjećam da mi fali znanja i inspiracije. Zato sam kupila dvije kuharice Jamie Olivera – Everyday Super Food i Super Food Family Classics. Od prvog trenutka sam bila svjesna da neću moći kopirati Jamieve recepte – em zbog toga što mi nemamo dostupne sve namirnice koje on ima, em zbog toga što mi to moja priroda neće dozvoliti – no zasigurno mi ove kuharice mogu biti korisne za inspiraciju, informiranje i edukaciju. I jesu. Zaista su inspirativne. Zaista se zamisliš. 

superfood samose (3) superfood samose (2) superfood samose (7)

Prvi recept koji sam isprobala su Samose – punjeni trokutići od tijesta, pečeni ili prženi u ulju. Recept sam pratila dosta vjerno, no koristila sam bijelu umjesto smeđe riže i jednostavno sam izbacila sastojke koje nisam imala kod kuće – chilli papričice i korijander. I ispalo je stvarno odlično. Svjesna sam da je bijela riža lošija alternativa ako se radi o ‘zdravosti’ no koriste se i kore za savijače od bijelog brašna i mljeveno meso pa ionako ovo jelo ne mogu svrstati u super zdrava :) No ono što mogu je reći da je vrlo ukusno, lagano, aromatično i drugačije – i zaista preporučam svakome da ga proba. 

Ja nastavljam dalje s istraživanjem Super Fooda, a ono što mi se svidi podijelit ću s vama. Javite ako probate ove ukusne Samose!

superfood samose (8)

Samose s junetinom i slatkim krumpirom
Za tri obroka (iako Jamie kaže da su to četiri...)
Print
Sastojci
  1. 59 g riže (bijele ili smeđe)
  2. 1 žlica ulja
  3. 100 g mljevene junetine
  4. 1 ravna žlica curry praha
  5. 1 srednje veliki luk
  6. 2 češnja češnjaka
  7. 250 g slatkog krumpira
  8. malo svježeg peršina
  9. 3-4 kore za savijače
  10. 350 g grčkog jogurta
  11. 1 krastavac
  12. 1/2 limuna
Upute
  1. Skuhajte rižu. Jamie predlaže smeđu no ja sam stavila bijelu.
  2. Mljevenu junetinu i curry dinstajte kratko na žlici ulja uz često miješanje. Dodajte sitno sjeckani luk i češnjak te slatki krumpir narezan na kockice veličine cca 1x1 cm. Pirjajte sve zajedno oko 15 min.
  3. Zatim prelijte s 300 ml vode i krčkajte još 20 min, voda će ispariti. Vilicom zgnječite krumpir i umiješajte rižu pa dodajte sol i papar po želji te pospite s malo peršina. Malo prohladite.
  4. sada zagrijte pećnicu na 200°C i veliki pleh obložite papirom za pečenje.
  5. Jednu koru za savijaču prerežite na četiri trake. Možete i na dvije trake pa raditi velike samose, no ove manje se lakše motaju. Premažite trake vodom.
  6. Stavite dio smjese (oko 1,5 žlicu) na donji desni ugao trake pa presavijte u trokut. Zatim taj trokut savijajte dok ne potrošite svoj tijesto.
  7. Pecite samose 20 min s time da ih na pola pečenja preokrenete da se jednako zazlate na obje strane.
  8. U međuvremenu krastavac operite i izdubite iz njega onu vodenastu sredinu. Narežite ga na male kockice i začinite limunovim sokom i s malo soli.
  9. Poslužite samose s krastavcima i 1-2 žlice grčkog jogurta. Dobar tek!
Napomena
  1. Jamie u receptu koristi i chilli i korijander, pošto ih nisam imala ignorirala sam to :)
  2. Način motanja trokutića možete vidjeti u mom video receptu za Trokutiće s orasima i suhom marelicama, potražite pod Slatko - Keksi ili pod video receptima
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Slana galetta s mesom i ljetnim povrćem

$
0
0

Galette su mi omiljena vrsta pita samo zbog svoje jednostavnosti – nema petljanja oko protvana, premazivanja, ukrašavanja rubova i sl. Samo lijepo preklopiš, premažeš, spečeš i uživaš – a uvijek super izgledaju. Sada sam prvi puta radila slanu verziju – iz čiste lijenosti, jer mi se nije dalo puniti tikvice kao što sam inicijalno planirala taj dan. Pa sam zaključila da je jednostavnije umijesiti tijesto, napraviti nadjev, speći, pofotkati, natipkati post i sve to :) No, isplatilo se.

Ovo je baš jako jako fino jelo, odličan ručak, večera, što god. Poigrajte se s nadjevima, a tijesto ne mijenjajte jer ovako je savršeno prhko i, kako Amerikanci kažu, flaky. 

slana galetta (4) slana galetta (6) slana galetta (2) slana galetta (5) slana galetta (7)
Slana galetta s junetinom i ljetnim povrćem
Jedna ovakva galetta dovoljna je za tri do četiri obroka
Print
Tijesto
  1. 150 g oštrog brašna
  2. 100 g mekog brašna
  3. 125 g hladnog maslaca
  4. 1 žličica soli
  5. 1 jaje
Nadjev
  1. 1 žlica maslinovog ulja
  2. 1 manji luk
  3. 1 češanj češnjaka
  4. 150 g mljevene junetine
  5. 1 srednje velika tikvica
  6. 1 srednje velika mrkva
  7. 1 veća rajčica
  8. malo svježeg vlasca i bosiljka
  9. sol, papar
  10. 75 g mozzarelle
  11. 1 žlica parmezana
  12. 1 jaje za premazivanje
Upute
  1. Tijesto je najbolje raditi u sjeckalici ili kuhinjskom robotu, no naravno možete i ručno. Prvo je ptorebno pomiješati bršna, sol i maslac i stvoriti mrvičastu smjesu. Zatim dodajte jaje i umijesite tijesto, vrlo kratko, tek da se sve sjedini. U kuhinjskom robotu ćete to učiniti bez puno prtljanja rukama pa se tijesto treba kraće hladiti. Umiješeno tijesto spljoštite u disk, zamotajte prozirnom folijom i ohladite 30 min ako ste mijesili rukom ili 15 min u robotu.
  2. Dok se tijesto hladi pripremite nadjev.
  3. Tikvicu naribajte i posolite pa pustite da pusti vodu oko 10 min. Ocijedite i naribajte mrkvu. Rajčicu narežite na manje kockice, a luk i češnjak što sitnije možete.
  4. Na ulju popržite luk na srednje jakoj vatri dok se ne zastakli i omekša. Dodajte češnjak, samo promiješajte pa odmah dodajte junetinu. Pirjajte oko 15 min tj. dok sve meso ne promijeni boju. Zatim dodajte ostalo povrće i pirjajte sve zajedno još oko 15 min tj. dok povrće ne omekša.
  5. Dodajte začine - oko 1 žlicu sjeckanog vlasca i bosiljka te sol i papar. Pustite da se nadjev ohladi 10 min.
  6. Sada pećnicu zagrijte na 180°C, a veliki pleh obložite papirom za pečenje ili alu folijom.
  7. Tijesto razvaljajte na debljinu oko 3 mm u oblik kruga. Namotajte ga na valjak i prebacite u protvan.
  8. Na tijesto stavite nadjev, pazeći da ostavite oko 2 cm praznog prostora cijelim vanjskim rubom kruga. Taj rub premažite umućenim jajetom, zatim preklopite taj prazni rub preko nadjeva sa svih strana. Premažite i vanjsku stranu ruba pa pospite dio s nadjevom ribanim parmezanom.
  9. Pecite oko 30 min tj. dok tijesto ne počne primati boju. Zatim po nadjevu rasporedite mozzarellu i pecite još 5 minuta, samo dok se ne otopi.
  10. Poslužite vruće ili hladno, sasvim je svejedno jer je jednako ukusno. Dobar tek!
Napomene
  1. Poigrajte se nadjevima po želji, npr. super verzija bi bila caprese galetta samo s rajčicama, mozzarellom i bosiljkom :)
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Zdraviji pohani pileći medaljoni (Jamie Oliver)

$
0
0

Danas vam donosim jedan recept iz Jamie Oliverove kuharice Everyday Superfood – Family Classics. U kuharici postoji sekcija u kojoj pojašnjava koju hranu možemo pripremiti na zdraviji način i spremiti za kasnije korištenje tj. zamrznuti, pasterizirati ili nešto treće. Ove panirane medaljone možete zamrznuti i imati spremne za neke improvizirane, brzinske večere ili ručkove, što će meni posebno dobro doći sada kad Neva ide u vrtić pa redovito na brzinu kuham ručak nakon što dođemo doma. Ona je najčešće tada već pošteno gladna i tu pribjegnemo malom pecivu, nekoliko keksića ili banani kako bi izdržala do ručka – naravno, uz konstantno pitanje ‘mama, jel gotov ručak’ :) Neki puta kuham i navčer za idući dan, no nekako volim da je ono što radim primarno za nju svježe pripremljeno. 

Ovi medaljnoni su super! Nisu suhi (zbog jogurta), korica je fino hrskava, a ova zanimljiva marinada daje jedan poseban okus mesu, vrlo ugodan. Nije ih uopće problem napraviti, stvarno, svatko to može, a svestrani su u smislu priloga koji idu uz njih, oblika u kojem ih radite (npr. možete ih napraviti kao običan pohani ‘šnicl’ pa staviti na kruh i jesti kao sendvič), a možete improvizirati i kod marinade naravno. Nadam se da ćete isprobati, a ja sam snimila već neka druga jela iz kuharice koja želim pripremiti :)

zdravi-pohanci-4 zdravi-pohanci-8 zdravi-pohanci-5
Zdraviji pohani pileći medaljoni
Količine su dovoljne za dvije porcije
Print
Sastojci
  1. 2 očišćena pileća prsa bez kože
Marinada
  1. 1 žličica slatke dimljene crvene paprike
  2. 1 žlica grčkog jogurta
  3. 1 jaje
  4. 1 češanj češnjaka
  5. sok i korica pola limuna
  6. sol, papar
Panada
  1. 2 šnite jedan dan starog integralnog/raženog/crnog kruha
  2. 20 g ribanog parmezana
  3. 1 žlica maslinovog ulja
Upute
  1. Piletinu narežite na koliko toliko jednake dijelove težine oko 50 g svaki.
  2. Pomiješajte sastojke za marinadu u posudi, češnjak protisnite ili skroz sitno nasjeckajte, dodajte piletinu i dobro je uvaljajte rukama u marinadu. Poklopite i stavite u haldnjak na najmanje 1 sat.
  3. Kada se meso mariniralo, zagrijte pećnicu na 180°C i pleh obložite papirom za pečenje.
  4. Kruh, parmezan i ulje stavite u sjeckalicu pa usitnite u mrvice. Neće biti onako sitne kao kupovne, naravno, no to je u redu.
  5. Stavite panadu u široku posudu pa dodajte meso, svaki komadić uvaljajte dobro u panadu i slažite na pleh.
  6. Pecite oko 25-30 minuta tj. dok meso ne dobije lijepu zlatnu boju.
  7. Poslužite uz pečeni batat s ružmarinom, pečeni krumpir, pire krumpir, pire od korijenastog voća ili nešto peto. Ja sam pekla batat s ružmarinom i napravila salatu od zelja i mrkve.
Napomene
  1. Mislim da biste mogli koristiti i kupovne krušne mrvice, no nisam probala. Ove su super jer je korica mesa stvarno super hrskava.
  2. Pokušajte da su vam medaljoni podjednake veličine zbog ravnomjernijeg pečenja.
  3. Jamie kaže da se panirani i pripremljeni komadi mesa mogu i zamrznuti i čuvati za kasnije.
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Porchetta

$
0
0

Znam da nije uopće ‘food bloggerovski’, no evo javno priznajem – ja nikad nisam spekla komad mesa, a da to nije piletina. Znači, ne kužim se u meso i točka. Meso me previše ni ne zanima i nekako sam se pomirila (a i cimer je) da ćemo pečeno meso jesti uvijek kod mame. Pečeni odojak i janjetinu ne volim niti pogledati pa sam bila u situacijama da na raznim krstitkama i rođendanima jedem samo salatu i kruh… Jednostavno, not my cup of tea

A onda se dogodio intstagram i Nova godina kad su svi oko mene poludjeli i pekli porchettu. I onda se probudila znatiželja. Pa zar je to zbilja tako fino? Ja stvarno ne volim carsko meso… To je tako masno… Ma nemoguće da je tako dobro kako se svi kunu. Pa ne bi moje cure baš lagale… znaju one dobru hranu. I onda je došao moj rođendan i ja sam eto poslala cimera u mesnicu po 3 kg carskog mesa. Eto, tako je bilo. 

Srećom pa su tu moje cure i ovim putem im želim reći hvala – Marijana, Sandra i Andrea su bile totalna inspiracija i velika pomoć :) Cure znaju puno više o mesu nego ja pa pročitajte i njihove savjete!

I neka je bilo jer porchetta je zaista sve što su cure rekle. Sočna, slasna i neodoljiva. Pravi hit mog rođendana, iako sam ja navijala da to bude torta koju sam radila s malo većim žarom nego meso. Mesa nam je naravno ostalo pa smo ga još par dana kombinirali u sendvičima, stavljala sam ga u knedle i rezala Nevi za večeru – i čak je možda i bolje hladno, nisam sigurna. Tri tjedna nakon mojeg, došao je i cimerov rođendan i – ponovno sam pekla komadinu mesa, ovaj puta za pulled-pork sendviče koji su također bili pravi hit na našem stolu :)

Jako mi se sviđa što ovo bloganje i mnoga poznanstva obogaćuju i moje iskustvo i naš tanjur jer da ste me pitali prije par mjeseci i dalje bih bila pri stavu da je pečeno meso nešto što radi mama. Tko zna, možda uskoro napravim i tu sarmu :D

porchetta (2)

Porchetta
Za 10-tak ljudi
Print
Sastojci
  1. 3 kg komad carskog mesa, otkošten, s kožom
  2. sol, papar
  3. šaka badema
  4. šaka svježeg bosiljka
  5. nekoliko grančica ružmarina
  6. 2 češnja češnjaka
  7. 50 ml maslinovog ulja
Upute
  1. Pećnicu zagrijte na 250°C i pripremite pleh za pečenje.
  2. Bosiljak, ružmarin, bademe i češnjak usitnite u sjeckalici pa dodajte ulje kako biste dobili pesto.
  3. Meso s unutarnje strane (tj. tamo gdje nije koža) posolite i popaprite pa premažite pestom.
  4. Zarolajte meso čvrsto, tako da je koža izvana, a začini iznutra. Zatim ga pomoću kuhinjske špage dobro zavežite cijelom dužinom.
  5. Pecite 10 min na 250°C, a zatim smanjite temperaturu na 140°C i pecite još oko 4 sata ili - ako imate termometar za meso - dok temperatura mesa unutra ne dođe do 80°C. Veliki dio masnoće će se istopiti i meso će postati vrlo mekano i aromatično. Zadnjih 15 min možete ponovno temperaturu dići na 250°C da se kožica dodatno zahrskavi.
  6. Poslužite odmah, toplo, ili drugi dan narezano skroz tanko pa umetnuto u sendvič s raznim dodacima. Dobar tek!
Napomene
  1. Ja nisam stručnjak, ali kako sam čitala, najbolje je uzeti ovako velik komad mesa, oko 3 kg ili više.
  2. Ako nemate kuhinjski termometar, nema veze, meso vam sigurno neće ostati sirovo - no postoji opasnost da se presuši pa pazite na to.
  3. Začine možete prilagoditi svojim željama i onome čega imate doma, no originalno se porchetta sprema s ružmarinom i maslinovim uljem
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Sendviči s trganom svinjetinom (pulled pork) i cole slaw salatom

$
0
0

Pulled-pork je jedno od onih hot jela koja su aktualna neko vrijeme dok se ne pojavi nešto hotter. Tako je i s burgerima, pizzama s tankim tijestom, macaronsima, chia pudinzima itd. Ipak, ja uvijek volim skočiti na taj vlak i isprobati to o čemu svi pričaju – jer ako se priča održi, vjerojatno za to postoji i razlog. 

Ovdje je razlog jako dobar i jako jednostavan – ovo je jako fino! I drugi: ovo je jako lako za pripremiti! 

pulled pork and cole slaw (6)

Prvi puta sam ‘trganu svinjetinu’ (btw, sjećate se, ja ne volim svinjetinu) radila za cimerov rođendan, potpuno improvzirano, načelno prateći upute svoje drage kolegice i prijateljice Andree s bloga Cukar. Bilo je odlično! Drugi puta sam bila koncentrirana i pisala što sve stavljam, da mogu s vama podijeliti recept. Jako mi se sviđa Andrein prijedlog da ne koristim kupovne barbecue umake već pečem povrće zajedno s mesom pa od toga napravim umak. Tako svi oni divni sokovi iz mesa obogate umak okusom, a začini ih samo istaknu i potjeraju malo u smjeru u kojem želimo. 

A onda je tu i salata i pecivo koji su jako bitan sastojak ovog sendviča. Salatu doslovno možete napraviti kako želite. Ovo je recept po kojem je nama ukusna, netko ne stavlja senf, netko stavi više majoneze, ja sam znala koristiti i mileram i uvijek je ok. Salata daje sendviču jednu notu svježine i hrskavosti i to joj je glavna uloga, a bitno je da okus bude komplementaran mesu, a ne da ga nadjača. 

A peciva? Napravite domaća, ako ikako možete. Jer nećete naći druga tako meka i fina. Korica mora biti meka da se ne mučite dok jedete, a takva je malo teže naći u pekarama ili trgovinama. Preporučam da napravite peciva po ovom receptu, ja uvijek koristim baš taj i nikad ne iznevjeri. 

Mesa će vam gotovo sigurno ostati što je super jer je idući dan, hladno, jednako dobro. Napravite si sendvič i ponesete na posao. Ja sam radila ovu količinu za nas troje pa smo svi idući dan i za ručak i večeru ponovno jeli pulled pork i nije nam dosadio :D Probajte!

pulled pork and cole slaw (3) pulled pork and cole slaw (7) pulled pork and cole slaw (1)
Pulled pork sendviči s cole slaw salatom
Za 7-8 kom
Print
Meso
  1. 1 kg svinjske lopatice u komadu
Marinada
  1. 1 žličica slatke paprike
  2. 1 žličica dimljene paprike
  3. 1 žličica soli
  4. 1 žličica češnjaka u prahu
  5. 1/2 žličice papra
Umak
  1. 4 žlice maslinovog ulja
  2. 1 luk
  3. 1 velika mrkva
  4. 1 paprika
  5. 400 ml pasirane rajčice
  6. 1 žlica meda
  7. 1 žličica šećera
Dodatak
  1. 1 žlica soja sosa
  2. med, papar, sol i češnjak u prahu po ukusu
Cole slaw
  1. 150 g ribane mrkve
  2. 150 g sitno sjeckanog bijelog kupusa
  3. 150 g sitno sjeckanog ljubičastog kupusa
  4. sol i papar
  5. 3 žlice kiselog vrhnja
  6. 1 žlica majoneze
  7. 1 žlica octa, vinskog ili alkoholnog
  8. 1 žličica senfa
Upute
  1. Meso očistite od eventualnih žilica ili hrskavica, ali ostavite masnoću.
  2. Sve sastojek za suhu marinadu pomiješajte pa dobro natrljajte meso. Bilo bi dobro da odstoji neko vrijeme u hladnjaku pokriveno, no ne mora ako nemate vremena.
  3. U vatrostalnu posudu ulijte 2 žlice ulja pa dodajte krupno narezani luk, mrkvu i papriku.
  4. Rajčicu pomiješajte s medom i šećerom pa prelijte preko povrća i sve promiješajte. Zatim na vrh toga stavite meso i prelijte ga s dvije žlice maslinovog ulja.
  5. Prekrijte folijom i pecite 2 sata na 140°C. Zatim maknite foliju, pecite još sat i pol na 140, a onda dignite temperaturu na 200°C i pecite oko 30 minuta.
  6. Meso izvadite i pomoću dvije vilice rastrgajte na sitne komadiće.
  7. Povrće propasirajte štapnim miskreom ili pomoću pasirke za krumpir. Začinite dodatno po potrebi - ja dodam soja sos, još malo meda i drugih začina, vidite kako vama najbolje paše.
  8. Sada meso vratite u posudu i dobro pomiješajte s umakom.
  9. Dok se meso peče, pripremite salatu pomiješavši sve sastojke.
  10. Specite ili kupite fina, mekana peciva. Razrežite i na polovicu peciva stavite pae žlica mesa u umaku i apr žlica salate pa poklopite drugo polovicom peciva. POslužite toplo ili hladno. Dobar tek!
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

Puretina s rižom i povrćem na kineski (Chinese rice bowl)

$
0
0

Jedna samo od onih koji obožavaju kinesku kuhinju. Doslovno bih je mogla jesti svaki dan. Obožavam što je povrće uvijek hrskavo, što je meso uvijek mekano i što okusi nisu preintenzivni (barem ne u ovoj verziji koja je prilagođena našem podneblju i ukusima). No, nažalost, jedem je i spremam je daleko prerijetko. 

puretina s kineskim povrcem (1)

Na blogu ste se već mogli susresti s par recepata inspiriranih kineskom kuhinjom, a sada donosim jedan bazični, prilagodljiv i zapravo idealan za početnike. Ne koriste se zapravo nikakvi tipični kineski začini osim soja sosa kojeg možete kupiti u svakom većem dućanu, no okus, sočnost i tekstura su svejedno tu. Prilagodite povrće sezoni i onome što imate u hladnjaku, koristite rižu ili tjesteninu, možete čak i cous cous ili palentu, ovaj umak se odlično slaže s raznim prilozima. 

puretina s kineskim povrcem (5) puretina s kineskim povrcem (2) puretina s kineskim povrcem (7)
Puretina s rižom i povrćem na kineski
Za 4 porcije
Print
Sastojci
  1. 400 g pilećeg ili purećeg filea ili otkoštenog pilećeg zabatka
  2. sol
  3. 1-2 žlice škrobnog brašna
  4. 3 žlice ulja
  5. 1 luk
  6. 1 veća mrkva
  7. 1 veća paprika
  8. 1/4 glavice zelja
  9. 1 šaka zamrznutog ili svježeg graška
Umak
  1. 2 češnja češnjaka
  2. 2 žlice škrobnog brašna
  3. 100 ml bijelog vina
  4. 50 ml soja sosa
  5. 300 ml vode
  6. papar
Prilog
  1. riža ili tjestenina
Upute
  1. Meso narežite na male komadiće, posolite i pospite/pomiješajte sa škrobnim brašnom.
  2. U woku ili dubokoj tavi zagrijte ulje pa popržite meso na jakoj vatri sve dok ne primi zlatnu boju sa svih strana, oko 5 minuta. Izvadite meso na tanjur i poklopite.
  3. Sada na ostatku masnoće, na jakoj vatri popržite luk i mrkvu koje ste narezali na trakice tj. štapiće. Uz često miješanje, pirjajte oko 5 minuta. Dodajte papriku narezanu također na trakice te grašak. Dok se to prži, narežite zelje također na tanke trakice i ubacite u wok, sve skupa pržite tako na jakoj vatri (ili srednje jakoj ako vam baš bude izgaralo povrće) oko 5 minuta. Dodajte meso sa svim sokovima koje je pustilo.
  4. U međuvremenu pomiješajte sastojke za umak, pazeći da je češnjak što sitnije nasjeckan ili protisnut. Prelijte preko povrća i mesa i kuhajte na jakoj vatri dok se umak ne zgusne.
  5. Kad se zgusne, smanjite vatru tako da i dalje lagano krčka i kuhajte još 5-10 minuta, ovisi o veličini komada mesa. Probajte da vidite nedostaje li soli (u drugoj fazi se ne soli jer je soja sos slan, no ovisi o ukusima).
  6. Poslužite uz rižu kuhanu u slanoj vodi ili u jelo odmah umiješajte kuhane rezance i pustite malo da odstoje poklopljeni kako bi se sjedinili s umakom. Dobar tek!
Napomene
  1. Izbor povrća ovdje je vrlo proizvoljan. Ja uvijek stavljam kupus jer volim njegovu hrskavost i blagi okus, ali ponekad umjesto paprike stavljam npr. brokulu, mogu ići šampinjoni, kukuruz... Odaberite sami.
  2. Možete koristiti i crno vino ako nemate bijeloga, ja neću nikome reći :) A možete i bez vina.
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/

[Video] Gurmanski hot dog s pečenicom u tri verzije (+ domaća peciva)

$
0
0

Trendovi u hrani su pravo čudo, zar ne? Kako hrana koja je nekad bila smatrana jeftinom, lošom ili običnom odjednom postane dio ponude iznadprosječnih restorana. Znate o čemu pričam, o takozvanom street foodu – burgerima, rebarcima, pilećim krilcima i zadnjem trendu: gurmanskim hot dogovima. Nekako mi se čini da je Advent u Zagrebu uveo upravo ovaj zadnji trend kad su pojedini restorani u svoju ponudu uključili razne kombinacije hot dogova s kvalitetnim kobasicama i raznolikim, neobičnim i slasnim kombinacijama priloga i umaka. 

hot dog s pecenicom (10) hot dog s pecenicom (9) hot dog s pecenicom (7)

A onda je stiglo proljeće i sezona roštilja – pravo vrijeme da i sami isprobamo neke od malo drugačijih kombinacija okusa od onih na koje smo navukli. Trgovine su uoči Praznika rada prepune opreme i namirnica za roštiljanje, a ja sam u Lidlovoj Grill&Chill ponudi pronašla prefine svježe pečenice (iiii još samo nekoliko dodataka…) koje sam odlučila kombinirati na tri načina – za svakoga ponešto. Iako, meni su sve tri odlične i teško mi je odabrati favorita. 

No zato je roštilj odličan – stavite sve dodatke na stol i svatko si slaže kombinaciju po želji. Iznenadite ekipu malo drugačijim izborom – recimo karamelizirani luk je toliko aromatičan i daje divnu protutežu ljutkastim kobasicama, a cole slaw salata je super osvježavajuća! 

Složila sam vam i mali video da vam bude lakše odabrati najbolju opciju za sebe. Iako nisam kobase pekla na roštilju, stan je mirisao toliko divno da sam u mislima odlutala ravno na maminu viksu gdje baš danas i planiramo okrenuti koju pečenicu – onako kako treba, na roštilju :)

hot dog s pecenicom (1) hot dog s pecenicom (6) hot dog s pecenicom (4) hot dog s pecenicom (3) hot dog s pecenicom (2)

I još nešto. Nije da se hvalim, ali hvalim se. Ova peciva sam radila sama i to su najbolja peciva ikad! Radila sam ih po svom starom receptu, samo sam promijenila način motanja – prvo sam tijesto raspodijelila na 6 loptica po cca 140 g, zatim sam svaku razvaljala na koliko-toliko pravilan pravokutnik i onda sam tijesto zarolala. Slagala sam ih u protvan razmaknute oko 3 cm i u pečenju su se spojili pa su stranice ispale divno mekane :) Ako imate vremena, preporučam, pecivo je jako bitno za dobar sendvič ;)

Stiže i recept: 

Pečenice:
3 pečenice. blage ili ljute
3 peciva, domaća ili kupovna

Pečenice ispecite na roštilju sa svih strana da budu hrskave – ili u tavi na žlici ulja, oko 10 minuta će vam trebati.
Peciva razrežite na pola.

Karamelizirani luk i sir:
2 srednje velika luka
1 žlica ulja
1 žličica šećera
1/2 žličice soli
1 žličica aceto balsamica
100 g sira, ribanog (npr. Gouda)

Na vruće ulje bacite luk dodajte sol i šećer. Pirjajte uz često miješanje, na srednje jakoj vatri, oko 20 minuta. Kad luk postane skroz mekan i dobije smćkastu boju, dodajte aceto balsamico i pirjajte još 5 minuta.
Sendvič složite tako da pecivo premažete senfom, zatim stavite pečenicu, prekrijete je karameliziranim lukom i ribanim sirom. Sir će se odmah otopiti na vrućoj pečenici. Divota!

Rukola i mladi luk:
1 žlica senfa
šaka rukole
2 mlada luka
50 g Grana Padana sira, narezanog na tanke listiće
malo ljutog umaka, npr. Jalapeno

Pecivo premažite senfom pa stavite pečenicu. Prekrijte rukolom, dodate listiće Grana Padana, pospite s par kapi ljutog umaka te na kraju pospite s nasjeckanim mladim lukom.

Cole slaw salata i orasi:
šaka sjeckanog ljubičastog kupusa
šaka sjeckanog bijelog kupusa
1 velika mrkva, ribana
1 žlica majoneze
2 žlice kiselog vrhnja
1 žličica senfa
1 žlica aceto balsamica
malo soli
šaka oraha

Za salatu pomiješajte sve sastojke.
Premažite pecivo salatom, dodajte pečenicu i pospite sjeckanim orasima. Dobar tek!

Ovaj post je nastao u suradnji s Lidl Hrvatska

[video] Stir fry s junetinom, povrćem i staklenim rezancima

$
0
0

Stir fry je jedan od buzzworda danas kad se radi o kuhanju, a posebice kad se radi o azijskoj kuhinji. Potječe iz Kine i odnosi se na brzo prženje mesa i povrća u jako vrućoj željeznoj tavi ili woku, pri čemu meso zadržava sočnost, a povrće hrskavost. Ta brza metoda pripreme hrane čuva njezinu boju i nutritivne karakteristike pa je vrlo popularna i na Zapadu. Ako još tome dodamo činjenicu da se pri prženju ne koristi puno ulja, te se koriste umaci koji nisu jako masni i kalorični (poput soja sosa), stir fry postaje stvarno savršeno jelo – brzo, ukusno, raznoliko i hranjivo. 

stir fry (6) stir fry (8)

U Lidlu ovih dana imaju u ponudi svakakve divote iz azijske kuhinje pa sam ubola staklene rezance (da ih napokon i sama pripremim) i prefine shiitake (već prethodno namočene, pa nisu suhe). Stakleni rezanci rade se od škroba i to primarno škroba graha mung, a vrlo su voluminozni i zasitni – vidjet ćete da u ovom jelu, gdje se nalaze četiri dosta obilne porcije, koristim samo 100 g rezanaca i to je više nego dovoljno. Plus, jako fora izgledaju i totalno se možete praviti važni ako ih poslužite svojoj ekipici :) 

Što se ostatka recepta tiče, odlučila sam – na cimerovo oduševljenje – sveprisutnu piletinu zamijeniti junetinom, no vi možete kombinirati po želji. Također, od povrća odlučite sami što vam najbolje odgovara, samo probajte da bude šareno jer onda jelo izgleda zanimljivije. I pazite da vam ostane hrskavo! Pecite stalno na jakoj ili srednje jakoj vatri kako bi se meso i povrće brzo zapeklo izvana, a ostalo sočno iznutra. I ako nemate wok, nema veze, pecite u dubokoj tavi, samo pazite da vam se ništa ne zalijepi. I to je to, nemam više pametnih :)

stir fry (11) stir fry (7)

Snimila sam vam i video recept, malo drugačiji nego inače – jer mi je wok toliko velik da mi nije stao u standardni kadar :D Ako želite primati obavijesti o svim mojim novim videima, pozivam vas da se pretplatite na moj YouTube kanal… svašta vam još spremam. Uživajte, dobar tek i – sretno ;) 

Stir fry s junetinom, povrćem i rezancima
Količine su dovoljne za 4 obroka
Print
Sastojci za marinadu
  1. 300-350 g krte junetine od buta
  2. 5-6 shiitake gljiva (namočenih ili namočite sami)
  3. 2 žlice soja sosa
  4. 1 žličica šećera
  5. 2 režnja češnjaka
Ostali sastojci
  1. 2 žlice ulja
  2. 1 manji luk
  3. 100 g zelenih mahuna
  4. 200 g kupusa
  5. 1 velika mrkva
  6. komadić đumbira, veličine maline
  7. 2-3 žlice soya sosa
  8. papar
  9. vlasac ili mladi luk za posluživanje
  10. 100 g staklenih rezanaca
  11. voda
Upute
  1. Meso narežite na trkice, kao i gljive. Dodajte im sastojke za marinadu (češnjak skroz usitnite), poklopite prozirnom folijom i pustite da odstoji u hladnjaku oko 2 sata.
  2. Rezance potopite u rućoj vodi i pustite da odstoje 5 minuta. Ocijedite ih i po želji narežite na sitnije komadiće, inače su nespretni za jelo.
  3. U woku ili dubokoj tavi zagrijte ulje pa dodajte luk narezan na ploškice. Pržite oko 3 minute.
  4. Zatim dodajte meso i gljive skupa s marinadom i pržite sve dok meso ne promijeni boju.
  5. Dodajte ostalo povrće - mrkvu narezanu na štapiće, kupus na komadiće i mahune također, a đumbir nasjeckajte skroz sitno.
  6. Popaprite pa sve skupa pržite oko 10 minuta, pazite da vam ne zagori i miješajte.
  7. Zatim dodajte ocijeđene rezance i soja sos i kuhajte još 3 minute.
  8. Poslužite posipano sjeckanim vlascem ili mladim lukom. Dobar tek!
Napomene
  1. Povrće odaberite po želji, no pazite na redoslijed stavljanja kako ne bi bilo prekuhano.
  2. Umjesto staklenih rezanaca možete staviti obične kineske rezance ili čak tanke špagete, a možete i kuhanu rižu.
  3. Umjesto junetine možete staviti piletinu ili neko drugo meso.
Like Chocolate http://www.likechocolate.net/
 Post je kreiran u suradnji s Lidl Hrvatska
Viewing all 54 articles
Browse latest View live


Latest Images